מסלולים וספורים נוריאל - מסלול פריחות - אל הצבעונים -

אל פריחת הצבעונים

הטנק הסורי ההפוך בנחל הבניאס

מומלצים נוספים בנוריאל:

רקפת וצבעוני שחברו להם יחד


התברכנו לנו בפריחה ייחודית, לא רחוק ממתחם הצימרים שלנו, פרח יפיפה אשר בדרך כלל מקשט את גינות הנוי ומתקשר בדמיוננו להולנד או לגני הסולטנים העות'מנים בעולם ה צ ב ע ו נ י. 

 


איך מגיעים?
יוצאים ביציאה הדרומית של שאר-ישוב לכיוון קבוץ כפר גלעדי, על כביש 90 כ- 2.5 ק"מ לכיוון מחצבות כפר-גלעדי אל נחל משגב. לאחר עליה מסומנת של כ-300מ' הגענו!
החורבה נקראת חורבת ניחה וכאן מצפים לנו מגוון אדיר של פרחים בשלל גוונים וצבעים: נוריות אדומות אש, דרדר כחול, זהב סביונים צפרני-חתול וזהבית דמשקאית,פישתה ורודה והרדופין הציצית בצבע סגלגל לילכי. אחרי הליכה קצרה נוספת מחכה הקינוח שהוא בעצם העיקר, בתוך סלעי הגיר, בתוך הטרשים, שלל צבעונים מרהיבים ובצבע אדום בוהק. נרים את העיניים ונביט סביב כל העמק פרוש לרגלינו: החולה, הדן, רמת הגולן וסבא חרמון הלבן.

 מעט מידע על הצבעוני:

הצבעוני כרבים מפרחי ארצנו הוא פרח מוגן ושמור.

צבעוני ההרים, צמח רב-שנתי ממשפחת השושניים הידוע בשמו הלועזי כ- טוליפ. לצבעוני  בצל גדול הטמון עמוק באדמה - (גיאופיט Tulipa ).

 

בחודשי הקיץ מצויים הצבעונים בתרדמה ובאביב הם פורחים.

בארץ ישראל גדלים ארבעה מיני בר של צבעונים: צבעוני ההרים וצבעוני המדבר האדומים; וצבעוני ססגוני וצבעוני החרמון שצבע פרחיהם לבן-ורוד-צהוב.

בעולם יש צבעוני בר בעיקר במערב אסיה.

לאירופה הובאו צבעונים מטורקיה במאה ה-16: הצבעוני נחשב לפרח מלכותי בגני הסולטאנים העות'מנים. אחד הסולטאנים נתן בצלי צבעוני לשגריר אוסטריה בארצו, וזה העביר את הבצלים לגן הבוטאני של וינה. והיום אנו מקשרים את הצבעונים להולנד.