מה בסביבה - שמורות טבע - דן (תל אל קאדי)

דן - תל אל כאדי

שלושה נחלים מתלכדים והופכים לירדן: חצבאני ובנייאס ודן, שלושה נחלים שחלקם שמורת טבע סגורה ובתשלום וחלקם שמורת טבע פתוחה לקהל. והפעם אספר על נחל הדן.

הטיול בנחל הדן ובתל-דן הוא מסלול משפחתי נגיש ונוח שניתן ליהנות ממנו כל השנה.

שילוב מסלול טבע מים ואתר היסטורי וארכיאולוגי מאפשר פתוח תחומי עניין שונים תוך כדי ההליכה.
מיד עם הכניסה לשמורה ובייחוד בקיץ, נכנסים לעולם צומח ירוק עז, המון מים שוצפים ופה ושם קולות עופות מבינות לאמירי העצים. על הגזעים המתמרים מטפסים מיני צמחים רבים המחפשים דרכם לאור.השילוב של צמיחה ירוקה ורעש המים החזק יוצר אשליה שהגענו בטעות לארץ אחרת, ליער אירופאי ולא לשמורת טבע במזרח התיכון. או אולי ממש לגן העדן . אם יתמזל מזלכם אולי אף תפגשו סלמנדרות (לטאה קטנה ושחורה שעוברת תהליך של שינוי מיצור בעל זימים וסנפירים לחיה יבשתית בעלת רגלים. ) שתדליק את דמיונכם לאגדות על נסיכים ונסיכות שבגין אהבות אסורות התגלגלו לב"ע חיים מוזרים כמו הסלמנדרה.

ואם לא סלמנדרה אז וודאי תשמחו לבקר עם הקטנטנים בעץ החלול של פו הדוב ולחפש שם את פו וחבריו.

לאורך המסלול

בדרך ניתן לבקר בתחנת קמח ישנה בת 150 שנה, ורגע לפני שעולים אל העיר ליש העתיקה כדאי לטבול במים הקפואים של בריכת השכשוך. ניתן לחזור ולטבול כאן גם בדרך חזרה.

העיר דן העתיקה (וליש שם העיר לראשונה)משוחזרת ומאפשרת טיול ארכיאולוגי לכל גיל. מאוד מומלץ להיעזר בספר תנ"ך ולעקוב אחר הספור המקראי המתעורר כאן לחיים. בתל  נחשפו בין השאר קשת כנענית מהקדומות בעולם ושרידים מתקופת ירבעם בן נבט, ההוא שמרד בבית דוד, פיצל את ממלכת ישראל והקים בלי בושה על התל מזבח לעגל הזהב. 4 עמודי הולגרמה, המוצבים במתחם המקדש מאפשרים הצצה אל שחזור של טקסי הפולחן שנערכו במקדש האלילים שעל התל.
 

מומלץ מאוד לבקר גם במוזיאון אוסישקין ובבריכות הפורלים של קבוץ דן.