?מסלולים וסיפורים נוריאל - מי מכיר את גן הפסלים בכפר סאלד

?מי מכיר את פסל "עד מתי?" בגן הפסלים בכפר סאלד

נצא מהמושב אל הכניסה לקבוץ כפר-סאלד ונספר את ספור הקמתו של הקבוץ.

בהמשך נכנס ל "גן של צביקה" ונשמע את מורשתו של הפסל צבי בס ז"ל.  גן פסלים שנבנה על ידי חבר הקיבוץ ליד שער הקיבוץ ומשקיף על עמק החולה והרי נפתלי. הגן משלב כלים חקלאיים ישנים עם פסלים, ומספר את סיפורי המורשת העשויים מאבן המקום,

לכל אחד מהפסלים סיפור מיוחד אותו נשמע במקום. 

בטיול אני מנסה לדבר דרך האבנים את מה שצבי בס רצה להגיד. 

פסל עד מתי - משה רבנו
תל קליל
גן הפסלים בכפר סאלד
נופש בצפון

דמיינו את זה: 6 ליוני 1982 יצאה ישראל למבצע של"ג, כן, בתחילה קראו לזה מבצע, בהמשך- מלחמת שלום הגליל.

מטרות ה'מבצע' כפי שהוגדרו בתקשורת היו להביא שקט לישובי אצבע הגליל. הפעולה הוגדרה כמבצע ונאמר כי צבאנו יכנס ללבנון עד 40 ק"מ, ויחזור. שר הביטחון היה אריק שרון ששעט קדימה עד פאתי בירות. הארץ רגשה קולות רבים נשמעו כנגד עומק המבצע , בעקבות טבח סברה ושתילה, בספטמבר 82 מוצאי שבת, כאשר חיילנו עדין לוחמים בעומק לבנון, , נערכה   הפגנת ענק של תנועת שלום עכשיו. ההפגנה דרשה להקים ועדת חקירה ממלכתית

 

בכפר סאלד, החצרן צבי בס רצה להביע את הקונפליקט של אב, אשר בנו לוחם בלבנון, של איש גליל שסבל מהמצב הביטחוני באזור אבל יחד עם זאת לא השלים עם הפגנות תוך כדי קרב " תנו להם לצאת ואז נצא להפגנות"

"הפגנות מרפות את הידיים" אמר

ואז הקים את פסלו של משה רבינו, פסל אשר שתי פנים לו.

במבט ללבנון הוא מייצג את משה המרים ידיו לעודד את הלוחמים כמו במלחמת עמלק המתוארת בספר שמות  "והיה כאשר ירים משה ידו וגבר ישראל, וכאשר יניח ידו וגבר עמלק" (שמות יז יא)

ואילו אל כיוון הארץ פנימה ידי משה שואלות " עד מתי?" עד מתי, עד מתי נמשיך ללחום???

נספר על סיפורי פסלים נוספים, נעקוב אחרי מסלול נדידת העופות דרך השבר הסורי-אפריקאי ומכאן נרד לאחת מפינות המים הקסומות בדלתא של הירדן ונשמע את סיפור הדקל.

טיול מודרך לאורחי נוריאל:

סיפורו של הפסל עד מתי

גן הפסלים בכפר סאלד
אנדטת אסון המסוקים
אנדרטת אורי אילן
חורשת טל